Make your own free website on Tripod.com

Paralimpiklerde Kosmak Istiyorum

Ben Kimim?

Home
Ben Kimim?
Paralimpik Nedir?
Kosu Protezi Hakkinda
Bana Ulasin
Referanslar

 

kazi01.jpg

1981 yılında Kütahya'da doğdum. Doğuştan ortopedik engelliyim. 2 yaşından itibaren protez kullanmaktayım. 18 yaşıma kadar diz altı protez kullandım. Fakat atletizme olan ilgimden dolayı koşu protezim olmadığı halde normal protezimle koşarken diz kapağım yerinden çıktı. Bu problemin giderilmesi için 3 yıl içinde 5 kez ameliyat oldum. Ancak bir sonuç alınamadı ve bacağımın diz üstünden kesilmesi uygun görüldü. Altıncı bir ameliyatla bacağım diz üstünden kesildi. Bu süre içerisinde öğrenim hayatıma ara vermek zorunda kaldım ancak spor alanındaki çalışmalarıma devam ettim. 
 
1998 yılından severek oynadığım basketbolu bir spor kulübü bünyesinde sürdürmeye başladım. Bu çalışmalarım devam ederken tekerlekli sandalye basketbol antrenörlüğü seminerlerine katılarak temel çalıştırıcılık belgesi aldım. Bir dönem hem çalıştırıcı hem oyuncu olarak bu spora devam ettim. Altı yıldır Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Liginde lisanlı sporcuyum. Bunun yanında amatör olarak yüzme, bisiklet ve tırmanma sporlarıyla ilgilenmekteyim.
 
2001 yılında bacağıma diz üstü protezi uygulandı ve kısa dönemde bu proteze adapte oldum. Halen sağ bacak diz üstü protezi kullanıyorum. Aynı yıl üniversite sınavlarına girip Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nü kazandım. Halen aynı bölümde 3. sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölümün Aydın Kuşadası Kadıkalesi'nde sürdürmekte olduğu arkeolojik kazısında 2 yıldır, Antalya Olimpos kazısında 1 yıldır aktif olarak görev almaktayım.
 
Spora başladığım günden beri çeşitli spor kamplarına katıldım. Bunlardan sonuncusu uluslararası bir spor kampı olan Bodrum'daki Altenative Camp'tır. Bu kamp içerisindeki aletli dalma, bisiklet, tırmanma vb. spor dallarında faaliyet gösterdim. 
 
Şu anki hedefim ise Türkiye'de çok fazla bilinmeyen protezle koşma ve bu dalda paralimpik (engelliler olimpiyatı) oyunlarına katılmaktır. Gerekli maddi imkanlar sağlanıp uygun bir protez uygulandığı takdirde düzenli çalışmalar sonucunda bu alanda da başarılı olacağıma inanıyorum.
 
Nurullah Kart

Bana Ulasin

 

Nurullah Kart