Make your own free website on Tripod.com

Paralimpiklerde Kosmak Istiyorum

PH1Kosu Protezi Hakkinda3

Home
BK2Paralimpik Nedir?1
PH1Kosu Protezi Hakkinda3
KP3Ben Kimim?2
Deneme

Enter subhead content here

Günlük hayatta kullanılan protezler ile spor yaparken kullanılan protezler birbirlerinden farklıdır. Spor protezleri yapılan spor dalına göre kendi içinde ayrılır. Spor yaparken kullanılan protezler günlük hayatta kullanılamadığı gibi günlük hayatta kullanılan protezler de spor için kullanılamaz. Diz üstü amputasyonluları için kullanılan koşu protezlerinde özel hidrolik sistemli bir diz eklemi bulunmaktadır. Bu hidrolik sistem dizin daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu eklemin malzemesi titanyum veya karbon olabilir. Ayak kısmının özel yapısı insan ayağının gerçekleştirdiği öne doğru itme hareketini gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır.
Bu tür protezler Türkiye'de üretilmemektedir. Dünyada sayılı firma tarafından üretilen spor protezleri normal protezlere oranla daha pahalıdırlar. Bu protezler kişiye özel üretilmektedirler.
Amacım bu tür bir proteze sahip olmak ve daha önce Paralimpik Oyunlarda Protezli Atletizm dalında temsil edilmemiş olan Türkiye adına 2008 Pekin Paralimpik Oyunlarına katılmaktır.Nurullah Kart

Enter supporting content here